CZCIONKA:
KONTRAST:

Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami

 Osoby z niepełnosprawnością muszą zostać uwzględnione we wszystkich planach ewakuacji z obiektu.

 1. Przygotuj nieobowiązkową listę osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które regularnie przebywają w danym obiekcie, na przykład pracownicy / pracowniczki, studenci / studentki lub mieszkańcy.

 2. Przygotowując taką listę, powiadom te osoby o tym, że chociaż mogą one nie uważać się za „ niepełnosprawne ”, powinny zostać w niej uwzględnione w przypadku, gdyby potrzebowały pomocy w sytuacji awaryjnej.
  Taka sytuacja może dotyczyć na przykład osoby, u której stres lub dym może wywołać astmę. 

 3. Regularnie uaktualniaj tę listę w celu uwzględnienia w niej osób, w tym też tych, które tymczasowo nie są w pełni sprawne, na przykład kobieta w ciąży lub osoba ze złamaną nogą.

 4. Porozmawiaj z każdą osobą z listy, aby zaplanować najbardziej efektywny sposób udzielenia jej pomocy w sytuacji awaryjnej.
  Na przykład, osoba z zaburzeniami poznawczymi może być zdezorientowana i potrzebować pomocy, aby postępować zgodnie ze wskazówkami. W sytuacji awaryjnej ktoś będzie musiał towarzyszyć osobie niewidomej, nawet jeżeli zna ona drogę na terenie obiektu, w szczególności, jeżeli dana sytuacja dotyczy dużej liczby osób.

 5. Opracuj również plan uwzględniający nieobowiązkowe wpisy na wypadek sytuacji awaryjnej, która może dotyczyć osób niezwiązanych z obiektem, na przykład klientek / klientów, widzów teatru, pacjentek / pacjentów lub innych członkiń / członków społeczeństwa.

 6. Przećwicz procedury ewakuacji i regularnie uaktualniaj plany.

 7. Zwróć uwagę na dostępność budynku lub programu, używając poniższych symboli w reklamach, ulotkach lub jako oznakowanie miejsca świadczenia usług.
  Obok symboli zamieszczaj opis słowny.
  W przypadku oznakowania, powiększ symbol i umieść go w najbardziej widocznym miejscu, np.: dostęp dla wózków, pomoc dla osób niewidomych, tłumacz / tłumaczka polskiego jezyka migowego.