Osoby w spektrum autyzmu:

1. zaburzenia ze spektrum autyzmu ( ASD ), to ogólne określenie szczególnego podtypu całościowych zaburzeń rozwojowych bez różnicowania na autyzm i zespół Aspergera.
    Termin obowiązuje w związku ze wprowadzeniem klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w 2013 r..
    Jest też określenie autyzm wysoko funkcjonujący ( HFA ). Jednak nie jest to oficjalna jednostka kliniczna i nie należy utożsamiać tego określenia z zespołem Aspergera ( ZA ).

Triada cech charakterystycznych dla osób w spektrum:

• zaburzenia kontaktów społecznych
  • zaburzenia w komunikacji
  • stereotypowe zachowania

Dodatkowo:

• trudności sensoryczne ( do 80 % )
  • niezgrabność ruchowa ( 50 – 90 % )
  • szczególne uzdolnienia ( do 15 % ).

Komunikacja z osobą w spektrum autyzmu:

1. Może być nieśmiała lub wycofana lub bardzo bezpośrednia w kontaktach z pracownikami uczelni.
  2. Może być lakoniczna w swoich wypowiedziach lub chętnie opowiadać o nieistotnych detalach i zadawać wiele pytań.
  3. Może mieć specyficzny sposób mówienia: za szybki lub za wolny, za cichy lub za głośny, mieć problemy z wymową lub wypowiadać się w bardzo dokładny sposób.
  4. Może sprawiać wrażenie osoby niekulturalnej ze względu na ignorowanie przyjętych form zachowania, zwłaszcza grzecznościowych. Takie zachowanie wynika z trudności komunikacyjnych
  5. Może mieć brak naturalnej asertywności:
    być zbyt uległa lub zbyt uparta w wyrażaniu swojego zdania, za bardzo niecierpliwi lub zdenerwowani.

Każdy kontakt z osobą nieznajomą może być źródłem stresu, co sprawia, że odsyłanie do innych osób po informacje jest błędnym rozwiązaniem.

Sposoby odbioru informacji przez osoby w spektrum autyzmu:

1. Informacje techniczne czy organizacyjne, np.: konkretny adres e-mail do kontaktu oraz przewidywany czas odpowiedzi na wiadomość.

2. Wizualizacja informacji:
    bardzo przydatne są slajdy z grafikami o najważniejszych informacjach, które pomagają lepiej zapamiętać treści przekazywane ustnie.

3. Dostęp do informacji w Internecie:
    jest to łatwiejsza forma pozyskiwania informacji niż bezpośrednio od poszczególnych osób.

4. Skłonność do kontaktowania się z pracownikami / pracowniczkami uczelni i zadawania im pytań za pośrednictwem e- maila.

5. Szczególną sytuacją edukacyjną jest praca w grupie ponieważ wiele osób z ASD ma trudność z przedstawieniem i wykorzystaniem swojej wiedzy oraz umiejętności.
    Osoby z ASD znacznie lepiej funkcjonują podczas pracy indywidualnej.

Sposoby zachowania osób w spektrum autyzmu podczas zajęć dydaktycznych:

1. Publiczne prezentowanie efektów swojej pracy jest dla nich szczególnie trudne. Dlatego powinny mieć możliwość zaprezentowania swojej pracy w sposób adekwatny do ich możliwości i predyspozycji.

2. Nieskrępowane korzystanie z telefonu komórkowego, rozmów, słuchania muzyki, korzystania z laptopa czy tableta w innych celach niż sporządzenie notatek…itp..

3. Picie napojów i jedzenie posiłku podczas zajęć.

4. Publiczne podważanie wiedzy wykładowcy / wykładowczyni.

5. Trudności z utrzymywaniem właściwego kontaktu wzrokowego.

6. Trudności z notowaniem ( wybraniem ) najważniejszych informacji oraz nadążaniem za tokiem myślenia wykładowcy / wykładowczyni.

7. W sytuacji stresowej reakcja często bywa nieadekwatna, przesadna, zbyt intensywna oraz często przyjmuje formę złości lub mutyzmu czyli „ zacięcia się ".

8. Dosłowna reakcja na indywidualne zachowania lub opowiadane kawały przez wykładowców / wykładowczynie.

9. Uporczywe zadawanie pytań podczas zajęć dydaktycznych.

10. Obawa przed rozmową sam na sam i unikanie spotkań podczas dyżurów i konsultacji pracowników / pracowniczek naukowych.

11. Przewrażliwienie w kwestii punktualności rozpoczynania zajęć, zaliczeń lub konsultacji.

W
sytuacji gdy zachowanie studenta / studentki w spektrum autyzmu jest denerwujące dla wykładowcy / wykładowczyni wówczas warto porozmawiać na ten temat z osobą w spektrum, jeśli jest taka możliwość lub omówić temat z asystentem / asystentką po zajęciach i na osobności.

Wykładowcy /wykładowczynie mogą nie wiedzieć, że w zajęciach uczestniczy osoba w spektrum autyzmu.
Tylko student / studentka w spektrum autyzmu może o tym poinformować oraz przedstawić przyznane formy wsparcia edukacyjnego lub asystent / asystentka, za zgodą osoby w spektrum, poinformuje wykładowców / wykładowczynie.

Zdiagnozowanie spektrum autyzmu, nawet bez orzeczenia o niepełnosprawności, pozwala na korzystanie z form wsparcia edukacyjnego na uczelni.

Na Politechnice Opolskiej wsparcia udziela Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (BWON ) oraz Centrum Wsparcia Psychologicznego.

Kontakt:
tel. ( 77 ) 449 88 32    e - mail: m.wroblewska@po.edu.pl