CZCIONKA:
KONTRAST:

Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami

Osoba pomagająca w ewakuacji osoby z niepełnosprawnością mowy i/lub słuchu powinna zacząć udzielanie pomocy od przyjęcia postawy ciała, która zapewni osobie ewakuowanej widok twarzy i możliwość usłyszenia lub odczytania z ust tego co mówi się do osoby z niepełnosprawnością mowy i słuchu.

 

Osoba pomagająca w ewakuacji osoby z niepełnosprawnością mowy i/lub słuchu dla przyjęcia postawy opisanej w pkt. A może dotknąć ramienia osoby ewakuowanej lub pomachać ręką przed jej twarzą.

 

Osoba pomagająca w ewakuacji osoby z niepełnosprawnością mowy i/lub słuchu w sytuacji gdy osoba ewakuowana nie rozumie tego co mówi się do niej (na przykład wskutek hałasu w otoczeniu lub dymu) powinna próbować to samo pokazać przez ruchy rękami lub nogami. Jeżeli brak takiej możliwości wskutek ciemności w otoczeniu to osoba pomagająca w ewakuacji osoby z niepełnosprawnością mowy i/lub słuchu może:

 

Położyć dłoń osoby ewakuowanej na swoim łokciu lub na ramieniu.

 Przełożyć rękę osoby ewakuowanej przez szyję, tak żeby mogła jedną ręką przytrzymać nadgarstek, a drugą ręką obejmować w talii.

A potem poprowadzić do wyjścia z budynku lub w miejsce najbardziej oddalone od miejsca zagrożenia w budynku.

  1. O pobycie w tym pomieszczeniu powiadomić osobę kierującą ewakuacją.
  2. Zadzwonić pod numer 998 lub 112 i przekazać operatorowi ratunkowemu gdzie się znajdujemy i że potrzebujemy pomocy
  3. Być z osobą z niepełnosprawnością do momentu ewakuacji poza budynek i kontaktu z innymi osobami uczestniczącymi w przeprowadzeniu ewakuacji.